Announcement

Collapse
No announcement yet.

What has happened to the one pound box of crackers?

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • What has happened to the one pound box of crackers?

    It is still a one pound size box. However, they can't use product settling as a excuse for what they are doing now.


    The content by weight, 13.7 ounces. The price, higher then ever.

    Gone, the 1/2 gallon ice cream. Gone, the six ounce Tuna can. Gone, five ounces of tuna in the five ounce can. Gone, 16 ounces of product in the one pound can. Dry dog and cat food with no standard of content for comparison shopping. Toilet paper with tube cores increasing in size and roll width getting narrower. Dry cereal in boxes getting ever thinner as the prices often exceed $4 for well less then a pound of product.

    The shrinkage is so bad as to affect cooking recipes that depended on using standard cans of products for their ingredients.

    Note, for whatever reason Imgur is doubling the size of the submitted image. To see the entire image, right click on it and select View Image.
    “Breaking News,”

    “Something irrelevant in your life just happened and now we are going to blow it all out of proportion for days to keep you distracted from what's really going on.”

  • #2
    Barilla sells 13.5 oz of pasta in a box the same size as every other seller uses for 16 oz.

    And for a long time Wal-Mart sold 24 packs of cheese for $2.98 and a 72 pack (three 24 packs, boxed) for $10.98.
    Hyperwar: World War II on the World Wide Web
    Hyperwar, Whats New
    World War II Resources
    The best place in the world to "work".

    Comment


    • #3
      Originally posted by OpanaPointer View Post
      Barilla sells 13.5 oz of pasta in a box the same size as every other seller uses for 16 oz.

      And for a long time Wal-Mart sold 24 packs of cheese for $2.98 and a 72 pack (three 24 packs, boxed) for $10.98.
      Buy in bulk, pay more .

      Many moons ago there was a university that sold a pint of beer for £1, and a litre for £2. A litre is about one and three quarter pints, but drinking from a litre glass made the price difference acceptable to more than many.

      Back on the subject, many supermarkets in the UK use the same practise. You just need to watch for these multi-buy prices.
      How to Talk to a Climate Skeptic: http://grist.org/series/skeptics/
      Global Warming & Climate Change Myths: https://www.skepticalscience.com/argument.php

      Comment

      Latest Topics

      Collapse

      Working...
      X